Jaroslav Hanus, datum vydání 11.10.2015

Kategorie: Formule 1

posta  poslat tento článek známému
NÁŠ TIP: Zkuste naši inzerci, naleznete tam Ferrari California! Mrkněte na naši inzerci přímo zde.

Formule se opět po roce vrátila do Ruska, kde zažila v předchozí sezóně svou premiéru. Stejně jako loni však nejvyšší příčku obsadil Lewis Hamilton, nás pak ale těší, že Sebastian Vettel byl hned druhý.

Lewis Hamilton

Letošní závodní program v Rusku byl pro týmy i fanoušky velmi rozoruplný, neboť první trénink se prakticky nejel kvůli problémům pořadatelů s tratí, druhý trénink byl zasažen deštěm a ve třetím tréninku tvrdě havaroval Sainz. Bylo proto příjemným překvapením, že kvalifikace se odjela relativně v klidu. Pole position získal Rosberg, za ním se srovnal Hamilton s Bottasem a za ně se již prosadil Vettel a Raikkonen.

Start závodu nevyšel Vettelovi nijak extra, to naopak Raikkonen získal několik pozic a na konci prvního kola již byl třetí. V druhém kole odstartovala safetycar fáze po jejímž restartu ze závodu odpadl Rosberg. Z toho musel mít určitou radost především Hamilton, kterému se velmi zjednodušila cesta k obhajobě titulu. Po restartu se též dostal před Raikkonena Bottas. Vettel následně mnoho kol tlačil na Raikkonena, který mu za žádnou cenu nechtěl uvolnit cestu, Vettel si proto poradil s Raikkonenem až po druhé safety car fázi. Vettel se následně soustředil na Bottase a i díky časování zastávek v boxech se mu to podařilo před něj dostat, to jej vlastně prakticky dostalo na druhé místo v závodě. Raikkonen si v boxech též trochu pomohl, ale na Bottase to těsně nestačilo a až do konce závodu tito dva jezdci mezi sebou vzájemně soupeřili. Raikkonen již měl několikrát našlápnuto dostat se před Bottase, ale nebyl úspěšný. Až přišlo poslední kolo a velmi optimistický Kimi více méně harpunoval Bottase mimo trať, sám pak dojel do cíle na pátém místě, pozdější penalizace Kimiho odsunula na osmé místo. Druhý dojel Vettel a další vítězství si připsal Hamilton. Tímto vítězstvím pak Mercedes předčasně získal letošní pohár konstruktérů.

Průběžné bodové hodnocení jezdců: Lewis Hamilton 302 bodů, Sebastian Vettel 236, Nico Rosberg 229, Kimi Räikkönen 129, Valtteri Bottas 111, Felipe Massa 109, Daniil Kvyat 74, Daniel Ricciardo 73, Sergio Perez 54, Romain Grosjean 44, Nico Hulkenberg 38, Max Verstappen 32, Felipe Nasr 23, Pastor Maldonado 20, Fernando Alonso 12, Carlos Sainz 12, Marcus Ericsson 9, Jenson Button 8.

Průběžné bodové hodnocení týmů: Mercedes 531 bodů, Ferrari 365, Williams 220, Red Bull Racing 147, Force India 92, Lotus 64, Toro Rosso 44, Sauber 32, McLaren 20.