Czechferrari.cz

elektronický magazín o Ferrari

homepage showroom magazín modely Facebook
Login:     Heslo:         registrace
 

CZECHFERRARI.CZ 2002-2017

CzechFerrari RSS

Menu

Novinky - akce

Anketa

Líbí se Vám Ferrari Purosangue?

Hlasů celkem: 13

Rodina serverů. Konec nudy!

Titulní stránka  >  Magazín  >  Formule 1  >  Grand Prix Great Britain 2013

Grand Prix Great Britain 2013

Jaroslav Hanus, datum vydání 30.6.2013

Kategorie: Formule 1

posta  poslat tento článek známému
Grand Prix Great Britain 2013
NÁŠ TIP: Zkuste naši inzerci, naleznete tam Ferrari California! Mrkněte na naši inzerci přímo zde.

Ferrari nám oproti svým slibům zpomaluje, ale dnes dokázalo využít smůly a chyb svých soupeřů – svědčí o tom třetí místo Fernanda Alonsa a šesté místo Felipeho Massy.Termín
30. 6. 2013
Okruh
Silverstone
Počasí
hezky, sucho
Pole position
Lewis Hamilton
Vítěz
Nico Rosberg
Podhled na kvalifikační časy v podání Alonsa i Massy nebyl zrovna potěšující. Massa nepostoupil do závěrečné části kvalifikace a Alonso skončil poražen všemi konkurenty v závěrečném boji o pole position, kde byl nejlepší Hamilton. Do závodu odstartoval jako raketa Massa, kdežto Alonso se rozjížděl jen pomalu a ještě měl štěstí v první zatáčce, že nepřišel o přední spoiler. Massa si svou dávku smůly vybral i v tomto závodě, když podobně jako Hamilton, Vergne či Perez, měl defekt pravého zadního kola. Ze slibně rozjetého závodu tak byl dočasně vyřazen, ale do hry jej opět vrátil safety car (po Vergneho defektu), který zahustil startovní pole a umožnil Massovi následný rychlejší postup na bodové pozice.

Alonso začal vlažně a dá se konstatovat, že měl pár světlých okamžiků, ale též byl několikrát v situaci, kdy měl předjíždět a místo drtivého tlaku následovalo jen vychladnutí a ztráta na soupeře před sebou. O to jsme museli mít větší radost, když po závěrečném safety car fázi, Alonso předjížděl jednoho jezdce za druhým a tato šikovná jízda mu vynesla třetí místo. Neřešme již, že měl Alonso i trochu štěstí, když jej zezadu rychle stahoval Hamilton, na to se historie ptát nebude. Již za týden se jede GP Německa, podaří se opět Alonsovi stáhnout náskok Sebastiana Vettela? Budeme mu držet palce a budeme též držet palce Felipemu Massovi, aby i on uspěl.

Průběžné bodové hodnocení jezdců: Sebastian Vettel 132 bodů, Fernando Alonso 111, Kimi Räikkönen 98, Lewis Hamilton 89, Mark Webber 87, Nico Rosberg 82, Felipe Massa 57, Paul di Resta 36, Romain Grosjean 26, Jenson Button 25, Adrian Sutil 23, Jean-Eric Vergne 13, Sergio Perez 12, Daniel Ricciardo 11, Nico Hulkenberg 6.

Průběžné bodové hodnocení týmů: Red Bull Racing-Renault 219 bodů, Mercedes 171, Ferrari 168, Lotus-Renault 124, Force India-Mercedes 59, McLaren-Mercedes 37, STR-Ferrari 24, Sauber-Ferrari 6.
Nashledanou za 7 dnů v Německu ...V minulých letech to ve Velké Británii vypadalo následovně:

2012 - Klasické anglické počasí míchalo kartami velké ceny Velké Británie stejnou silou jako v posledních letech. Pro Ferrari to mělo například za následek, že nestihlo dostatečně otestovat všechny nové díly. Přesto se zvládnul zejména Fernando Alonso probít kvalifikací až k pole position. Jako pátý se kvalifikoval Felipe Massa a to bylo též pozitivní zlepšení. Start závodu byl ve znamení sluníčka a tepla. Zatímco Alonso měl problémy udržet za sebou druhého Webbera, Massa odstartoval velmi dobře a dokázal si poradit s čtvrtým Vettelem. Z pohledu Ferrari se závod vyvíjel velmi dobře. Alonso držel vysoké tempo a pomalu odjížděl Webberovi. Massa měl problém dostat se před Schumachera, který nestíhal a vytvořil za sebou několikačlenný vláček. Poté co se Massa dostal na Schumacherovo pozici, zajížděl výborné a hlavně vyrovnané časy. Alonso se také snažil. Poslední část závodu se Alonso pohyboval na měkké sadě a Webber obul tvrdou směs. Alonsovy pneumatiky umožnily zajet jen několik rychlých kol a pak už Alonso jen ztrácel. Zajímavé bylo, že Webber velmi rychle Alonsa dojel, ale na předjetí si musel chvíli počkat a ani poté už Alonsovi moc neujížděl. Alonso se propadl na druhé místo a mohl se obávat, zda nepřijde útok i stejně silného Vettela, který za sebou s odstupem vezl Massu. Na útok již naštěstí nebylo místo ani čas. To Massovi bylo podstatně hůře, když se bránil útokům svého bývalého týmového kolegy – Kimiho Raikkonena. Podstatné je, že svou obranu ustál a čtvrté místo bylo jeho.

2011 - Fernando Alonso vrátil Ferrari zpět na vrchol. Ve velké ceně Velké Británie předvedl narozdíl od ostatních bezchybný výkon a přivezl zpět do Maranella velké vítězství. Vítězství Fernanda Alonsa bylo o to sladší, že to bylo právě 60 let, kdy Jose Froilan Gonzalez získal též v GP Velké Británie historicky první vítězství pro tým Scuderia Ferrari. Ferrari slibovalo pro GP GB velké zlepšení v podobě nových dílů. Do hry vstoupila i nová pravidla o foukání difuzorů a jednotě map řídících jednotek mezi kvalifikací a závodem. Ale nikdo pořádně nevěděl, jak se tyto faktory projeví ve výkonnosti jednotlivých týmů. I díky deštivému počasí v Anglii až do kvalifikace nebylo jasné rozložení sil. A vlastně ani kvalifikace nebyla až tak jednoznačná. Pozitivní bylo to, že Ferrari bylo jen velmi těsně za Red Bully. Závod byl odstartován za stavu, kdy byla polovina okruhu suchá a polovina mokrá. Bylo až s podivem, že tradičně ustrašené vedení závodu dovolilo odstartovat normálním způsobem a safety car proto zůstal v boxech. Alonso na startu zaspal, ale měl štěstí, že dokázal udržet svou pozici a to i za cenu zpomalení Massy, který naopak odstartoval velmi dobře. Hned v úvodu závodu si výtečně vedl Michael Schumacher, který ihned poskočil na bodovaná místa. Michael bohužel doplatil na svou přemotivovanost, která vyústila nárazem do Kobayashiho a zničení předního spoileru. Fernando Alonso jel neustále ve vysokém tempu. Jen to mu umožnilo předjet Webbera jehož pneumatiky již nestíhaly a hlavně přiblížit se Vettelovi v rozhodujícím okamžiku. Tím byla druhá série zastávek v boxech. Vettelovi mechanici měli problémy s uchycením levé zadní pneumatiky (zajímavé bylo, že ani Webberova zastávka nebyla zcela hladká). Jen to umožnilo Alonsovi, který ke svým mechanikům zajížděl s 4 vteřinovou ztrátou, být na výjezdu z boxů před Vettelem. Aby byla situace ještě zajímavější, dostal se před Vettela i Hamilton, který Vettela v dalších kolech velmi efektivně brzdil a umožnil Alonsovi vybudovat zásadní náskok, který se už pak Vettel ani nepokusil stáhnout. Zde jsme byli Hamiltonovi vděční, ale za to jak se v posledním kole opřel do Massy, až zajiskřilo, mu moc děkovat nebudeme. Red Bull, který aktivně pranýřoval Ferrari za používání týmové režie, se zcela vyznamenal, poučování Webber jak si má držet odstup od Vettela bylo opravdu dojemné. A Ferrari? Vítězství Fernanda Alonsa a páté Massovo místo byly důvodem pro oslavu!

2010 - Jak Fernando Alonso, tak Felipe Massa se snažili udělat maximum, ale především jejich chyby je odsoudily k ostudným místům v cíli. Problémy nastaly již na startu, kdy se Alonsovi protočily kola a celé auto ztratilo stabilitu. V důsledku této chyby se Alonso propadl do středu startovního pole, kde nikdy není k ráně daleko. Tentokrát přišla paradoxně ze strany týmového kolegy (k jeho škodě). Massa si o Alonsa poškodil svou pneumatiku a musel ihned do boxů. Massa se pak ještě pokoušel stíhací jízdou vybojovat nějaký bodík, ale poté co se na konci 39.kola po dalším defektu dostal mimo trať a musel znova do boxů, bylo jasné, že na tento závod bude chtít opět rychle zapomenout (podobně jako v roce 2008, kdy to pro něj byla ostuda ještě větší) Alonso se po prvních zastávkách v boxech snažil vyrovnat s Kubicou a když se mu to již konečně povedlo, provedl to trochu nešťastným manévrem, za který byl penalizován. Podobně jako Massa pak svojí ztrátu stahoval, ale nutnost ještě jednou vyměnit pneumatiky, odsoudila Alonsa k 14. místu v cíli. Po rychlém defektu Sebastiana Vettela se na čele závodu nedělo absolutně nic zajímavého, jen kroužení, kroužení a kroužení. Proto jen telegraficky – zvítězil Webber před Hamiltonem a Rosbergem

2009 - Po pátečních a sobotních výsledcích to nevypadalo před samotným závodem moc optimisticky, ale realita pozitivně překvapila. Už pohled na start byl hodně zajímavý. Vidět jak se Raikkonen i Massa derou vpřed byl povzbuzující. Dramaticky to vypadalo s Massou, který po své chybě v druhém kole ztratil pozici ve prospěch Buttona. Když se v následujících kolech stále zvětšoval odstup Massy na Buttona nesvědčilo to o ničem dobrém. Ale Massa se jako zázrakem vzpamatoval, zrychlil a konstantně stoupal polem vpřed. Fellipe Massa startoval z jedenácté pozice a v cíli byl čtvrtý, přičemž na stupně vítězů ztratil jen minimálně. Raikkonen doplatil na pomalého Nakajimu a potom i na velmi pomalého Trulliho. Také to lze hodnotit tak, že doplatil na vlastní neschopnost tyto dva jezdce předjet. Osmá v pozice v cíli znamenala jeden bod a i ten se samozřejmě počítá.

2008 - v době závodu si počasí zahrálo s diváky i závodníky a dopřálo jim velké množství kvalitní dešťové vody. Scuderia Ferrari pokračovala v bídných výkonech na mokru. Raikkonen byl v boji o vítězství až do prvních zastávek v boxech, chybná strategie ho ale srazila zpět a i když v závěru zajel nejrychlejší kolo závodu, na lepší než čtvrté místo to nestačilo. Massa se pohyboval více mimo trať než na ní a pokud se v budoucnu bude vzpomínat na závod, který nejvíce pokazil, bude asi hodně pamětníků zmiňovat GP GB 08. O to více pak překvapil Massův výkon v závěrečné GP sezóny, kdy se v Interlagosu jelo také na mokru, ale Fellipe neudělal jedinou chybu a suverénně vyhrál.

2007 - kvalifikační snažení Raikkonena stačilo jen na druhé místo a Massy na čtvrté, pole position získal Hamilton. Start závodu byl temný pro Massu, který nedokázal odjet do zahřívacího kola čímž byl odsouzen ke startu z boxů a následné stíhací jízdě. Raikkonen předvedl povedený start a jen díky tvrdému blokování ze strany Hamiltona se nedostal do vedení. Po prvních zastávkách v boxech byl však již Raikkonen před Hamiltonem (a to měli v boxech oba problémy). V závěru se Raikkonen ještě dostal před Alonsa a nenechal si již své vítězství vzít. Massa dokončil svou stíhací jízdu na skvělém pátém místě.

2006 - na třetí startovní pozici se postavil Schumacher následován Massou, rychlejší byli jen Alonso a Raikkonen. Během pár kol měl Alonso slušný náskok a pak ho již jen pohodlně udržoval. Raikkonen postupem času odpadával a Michael po neúspěšném pokusu o předjetí a tlak, raději jezdil v bezpečném odstupu aby šetřil motor a pneumatiky. Potěšila druhá zastávka v boxech v podání Schumachera a jeho posun na stříbrnou pozici. Drobným neúspěchem byl Massův propad za Fisichellu.

2005 - i v tomto závodě se prokázalo, že rok 2005 byl pro Ferrari více než nešťastný. Páté místo na startu pro Barrichella a deváté pro Schumachera nebyly moc velkým příslibem ani pro závod. Šesté místo pro Schumachera a sedmé pro Barrichella jsou toho jasným důkazem. Zvítězil Montoya před Alonsem a Raikkonenem.

2004 - Strach z deště však vykonal své při předkvalifikaci. Nikdo nechtěl vyhrát, aby se mohl vydat do kvalifikace dříve - dříve než začne pršet. Elegantní kamufláž předvedl Michael Schumacher - hodiny a Rubens Barrichello - probrždění a krátký výlet mimo trať. Ostatní se zmohli jen na lehkou nohu na plynu nebo brždění před cílovou rovinkou….. Až po skončení kvalifikace se tato taktika ukázala jako zbytečná - na trať nespadla ani kapka. Schumacher i proto startoval z čtvrtého místa a Barrichello z druhého. Start samotného závodu se obešel bez výraznějších komplikací. První kola na čele kroužil - no spíše letěl Kimi Raikkonen na novém McLarenu, pak naštěstí zpomalil a začala se na něj dotahovat silná skupinka Barrichello, Button a Michael Schumacher. A pak následoval klasický strategický závod. Schumacher 2 zastávky, ostatní pole 3 zastávky. A nic na tom už nezměnil ani Trulliho zlomený závěs spojený s hroznou havárií, ze které naštěstí vyšel nezraněn. Mezitím v začínající safety car fázi zajela většina jezdců potřetí do boxů a vše se připravovalo na závěrečný patnáctikolový boj. Restart se nejméně povedl Rubensovi a možná, že ho jeho chyba připravila o možnost reálně bojovat s Kimim o druhé místo. Schumacher si připsal další vítězství za Ferrari v F1.

2003 - v tomto roce se ve Velké Británii odehrál velmi napínavý závod s vítězstvím pro Ferrari. Rubens Barrichello po pátečních problémech s motorem a s výletem mimo trať v 1. kvalifikaci, nastartoval v sobotu útok na nejvyšší příčky, když si připsal Pole Position a v neděli velké vítězství v závodě. Bylo to již 6 vítězství v jeho kariéře. Je zajímavé, že také v roce 2000, kdy vyhrál při GP Německa svou první velkou cenu, běhal po trati člověk – tehdy propuštěný zaměstnanec Mercedesu, tentokrát náboženský pomatenec. Schumacherovi se tolik nedařilo – v kvalifikaci byl pátý, v závodě si polepšil o jednu pozici a dojel čtvrtý.

2002 - ani v tomto roce nestál nikdo ze Scuderie Ferrari na pole position. To si tentokrát zamluvil Montoya. Barrichello byl druhý a Schumacher třetí. Tento závod přinesl kromě double Ferrari (vítězství Schumacher, druhý Barrichello), Montoyovy snahy sestřelit oba jezdce Ferrari i skvělé strategické manévry v boxech. Williams opět totálně zkazil závod Ralfovi Schumacherovi, který mohl dnes slušně bodovat. McLaren opět dokázal, že to dokáže. Tentokrát dokázal, že umí dokonale napodobit Ferrari z roku 1999, kdy Irvine čekal také z deště při GP Evropy na pravou zadní pneumatiku. Dnes ho napodobil ve své domácím závodě David Coulthard.

2001 - pole position tentokrát patřilo Schumacherovi. V závodě sice M.Schumacher nedokázal zvítězit a vyrovnat tak rekord francouze Alaina Prosta, ale dokázal prodloužit svojí jedinečnou sérii, kdy od GP Evropy '00, pokud dojel nebyl hořší než druhý (z 23 závodů dojel 18 závodů: 12 krát vyhrál, 6 krát byl druhý a 5 krát odpadl), dojel však druhý za vítězným Häkkinenem. Barrichello byl třetí.

2000 - v kvalifikaci byl nejrychlejší Barrichello, zato Schumacher byl až pátý. Závod se nejvíce vyvedl vítěznému Coulthardovi. Schumacher byl v závodě třetí a Barrichello pro poruchu hydrauliky nedojel.

POSTAVENÍ NA STARTU

1/ L. Hamilton

2/ N. Rosberg
3/ S. Vettel

4/ M. Webber
5/ D. Ricciardo

6/ A. Sutil
7/ R. Grosjean

8/ K. Räikkönen
9/ F. Alonso

10/ J. Button
11/ F. Massa

12/ J-E. Vergne
13/ S. Perez

14/ N. Hulkenberg
15/ P. Maldonado

16/ V. Bottas
17/ E. Gutierrez

18/ Ch.Pic
19/ J. Bianchi

20/ G. van der Garde
21/ M. Chilton

22/ P. di Resta


PRŮBĚH ZÁVODUPetrov - start z boxů - později out
START Alonso - průměrně, ale Massa perfektně
1
Hamilton - Vettel - Rosberg - Sutil - Massa - Raikkonen - Ricciardo - Grosjean - Alonso
2
Alonso - Grosjean
8
Hamilton - defekt levé zadní pneumatíky - pit
10
Massa - defekt levé zadní pneumatíky - pit
10
Alonso - pit
10
Webber - pit + výměna předního spoileru
13
Alonso - Raikkonen
13
Alonso - Vergne
13
Vettel - pit z 1. místa
15
Vergne - defekt levé zadní pneumatíky - pit
16
Safety car
16
Vettel - Rosberg - Sutil - Alonso - Raikkonen - Grosjean - 22.Massa
18
Massa - pit
22
Restart
30
Alonso - pit
33
Alonso - Hamilton
35
Vettel - pit
35
Webber - Alonso
37
Vergne - out
37
Massa - pit
42
Vettel - out
42
Safety car
42
Alonso - pit
43
Rosberg, Webber - pit
44
Rosberg - Raikkonen - Sutil - Ricciardo - Webber - Perez - Button - Alonso - Hamilton - Grosjean - Massa
46
Restart
46
Alonso - Button
46
Alonso - Perez
46
Perez - defekt levé zadní pneumatíky - pit - out
47
Massa - Button
47
Alonso - Ricciardo
48
Alonso - Sutil
50
Alonso - Raikkonen
51
Massa - Sutil
51
Grosjean - pit - out


CÍL Rosberg – Webber - Alonso – Hamilton - Räikkönen - Massa – Sutil - Ricciardo - di Resta – Hulkenberg - Maldonado - Bottas – Button - Gutierrez – Pic - Bianchi – Chilton - van der Garde - Grosjean - Perez
Související články

Hodnocení článku

-2 -1 0 1 2 Kliknutím na obrázek provedete hlasování

Diskuze k článku

prozatím nejsou žádné příspěvky


© 2002 CzechFerrari.cz | This website has no affiliation with Ferrari S.p.A., Scuderia Ferrari or what so ever. All copyrights, trademarks and logos belongs to their respective owners