Czechferrari.cz

elektronický magazín o Ferrari

homepage showroom magazín modely Facebook
Login:     Heslo:         registrace
 

CZECHFERRARI.CZ 2002-2017

CzechFerrari RSS

Menu

Novinky - akce

Anketa

Líbí se Vám Ferrari Purosangue?

Hlasů celkem: 13

Rodina serverů. Konec nudy!

Titulní stránka  >  Magazín  >  Formule 1  >  Grand Prix China 2017

Grand Prix China 2017

Jaroslav Hanus, datum vydání 9.4.2017

Kategorie: Formule 1

posta  poslat tento článek známému
Grand Prix China 2017
NÁŠ TIP: Zkuste naši inzerci, naleznete tam Ferrari California! Mrkněte na naši inzerci přímo zde.

Sebastian Vettel si z Číny odváží body za druhé místo.Termín
9.4.2017
Okruh
Shanghai
Počasí
mokro, osychající trať
Pole position
Lewis Hamilton
Vítěz
Lewis Hamilton
Očekávání fanoušků Ferrari po vítězství v Austrálii byla i v Číně velmi vysoká. Až do soboty jsme ale prakticky netušili, jak se Scuderii povede na zdejší trati, neboť páteční tréninky prakticky nebyly. Příjemným překvapením bylo proto pro Ferrari vítězství v třetím tréninku. Kvalifikace již tak úspěšná nebyla - druhý Vettel a čtvrtý Raikkonen – ale i tak ve srovnání s loňskem to bylo dobré.

Závod samotný narušilo počasí, které bylo provázeno deštěm před startem velké ceny. Trať postupně osychala a proto byla jen otázka času, kdy dojde k přezouvání na suché pneumatiky. Toto Ferrari u Vettela trochu uspěchalo, protože těsně po virtual safety car fázi, kdy Vettela povolalo, přišla i klasická safety car fáze, kde bylo výhodnější provést výměnu pneu. Vettel se proto propadl pořadím a pracně se musel posouvat vpřed. To znamenalo dlouhá kola jet i za Raikkonenem, který nebyl schopen předjet Ricciarda. Vettel se v průběhu času prosadil až na druhé místo, ze kterého již nestačil efektivně likvidovat ztrátu na vítězného Hamiltona. Raikkonen, který si stěžoval na technické problémy svého vozu dokončil závod jako pátý v pořadí.

Není určitě možné nezmínit jak v závěru závodu intenzivně „brečel“ hrdina Verstappen, kterého měl pustit o kolo zpět jedoucí Grosjean a proto se Max dožadoval modrých vlajek ikdyž se k Grosjeanovi nedokázal přiblížit ani na 2-3 vteřiny. Nedělal si mj. loni Verstappen opakovaně srandu z Vettela, který si stěžoval na chování jezdců o kolo zpět? Jak se ten život dokáže otočit….

Průběžné bodové hodnocení jezdců: Sebastian Vettel 43 bodů, Lewis Hamilton 43, Max Verstappen 25, Valtteri Bottas 23, Kimi Räikkönen 22, Daniel Ricciardo 12, Carlos Sainz 10, Felipe Massa 8, Sergio Perez 8, Kevin Magnussen 4, Daniil Kvyat 2, Esteban Ocon 2.

Průběžné bodové hodnocení týmů: Mercedes 66 bodů, Ferrari 65, Red Bull Racing TAG Heuer 37, Toro Rosso 12, Force India Mercedes 10, Williams Mercedes 8, Haas Ferrari 4.
Nashledanou za 7 dnů v Bahrajnu...V minulých letech to v Číně vypadalo následovně:

2016 - Od velké ceny Číny jsme si v tomto roce slibovali mnohé, neboť jezdci Ferrari byly na špici v druhém i třetím tréninku. V kvalifikaci proto velmi nemile překvapilo jen třetí místo Raikkonena a čtvrté místo Vettela. Start závodu se podařil určitě lépe Raikkonenovi než Vettelovi, ale věci se pro Ferrari začaly hatit již v první zatáčce. Kvyat využil volné místo na vnitřku a Vettel než aby narazil do Kvyata bohužel kolidoval s Raikkonenem. Raikkonen měl zničený přední spoiler a proto musel do boxů již po prvním kole. Vettel s poškozeným předním spoilerem pokračoval dále ve stíhací jízdě. Poté co na trať vyjel safety car pak Vettel zaujal kamery znovu, když předjel v nájezdu do boxů dva zbytečně pomalu jedoucí soupeře. Zatímco Vettel postupoval rychle vpřed, Raikkonen tak rychlý posun dopředu nepředváděl, jel ale efektivně a s ohledem na úvod závodu se Raikkonenovo páté místo v cíli zdá jako malý zázrak. Vettel nakonec předjel i Kvyata a v konečném zúčtování získal druhé místo.

2015 - V kvalifikaci byl za Mercedesy třetí Vettel a šestý Raikkonen, kterému se opět nevyvedla kvalifikace dle jeho představ. Vettel zaostal za Hamiltonem na pole position téměř o jednu vteřinu, což byla ztráta, která pro závod neslibovala nic dobrého. Nedělní závod se jel na suchu, byť s určitou pravděpodobností deště. Start vyšel oběma Mercedesům velmi dobře a proto Vettel neměl žádnou možnost se zamíchat mezi ně. Naopak Vettel se musel bránit dotírajícímu Massovi. Raikkonen předvedl velmi pěkný start, který mu umožnil hned v prvním kole postoupit přes oba Williamsy hned za Vettela. A od té doby se na prvních 4 místech prakticky nic nezměnilo. Měnily se jen odstupy mezi jednotlivými jezdci. Vettel se snažil na Rosberga něco vymyslet svými dřívějšími zastávkami v boxech, ale Rosbergovo team reagoval okamžitými pitstopy v kole následujícím.

2014 - Stefana Domenicaliho vystřídal v čele Scuderie Ferrari Marco Mattiacci a hned se mohl prezentovat pódiovým umístěním Fernanda Alonsa. V každém případě byl výsledek Ferrari v GP Číny tak trochu rozpačitý. To protože Alonso se relativně v pohodě držel v čele a kromě bez konkurenčního Hamiltona dokázal více než držet krok se všemi ostatními a v cíli neztrácel ani moc na Rosberga. Rosberg doplatil na svůj špatný start a lehkou kolizi s Bottasem v prvním kole, proto lze namítat, že porovnávat bezproblémový závod Alonsa se závodem Rosberga, který se musel probít zpět dopředu není moc dobře možné. Ale když jsme u těch kolizí – i nám zatrhnulo, když se pár metrů po startu lehce střetl Alonso s Massou, který až moc chtěl objet Ricciarda před sebou a nevěnoval moc pozornosti Alonsovi vedle sebe. Alonsovo auto naštěstí přežilo bez úhony a Alonso si dojel po skvělém výkonu pro své a týmové první pódiové umístění v této sezóně. Pakliže Alonso jel stále svůj skvělý nadstandard, pak výkony Kimiho Raikkonena byly opět velkým rozčarováním. Kimi opět nepostoupil do poslední části kvalifikace a v závodě zrovna dvakrát také nezářil. Alonso ztratil na vítěze 23,6 vteřiny, ale Raikkonen dokonce 76.3 vteřiny a to je poněkud hodně.

2013 - Ferrari už od prvních tréninků patřilo mezi rychlejší vozy a to se projevilo i v kvalifikaci, byť třetí místo pro Alonsa a páté pro Massu nemuselo vypadat nějak extra. Po zhasnutí startovacích světel se ihned ukázalo, že bylo pozitivní, to že Alonso i Massa mohli startovat z čisté části tratě. Alonso se ihned dostal přes Raikkonena za Hamiltona a Massa zdolal Rosberga i Raikkoknena. Alonso i Massa se pevně přichytli Hamiltona a už v pátém kole se před něj postupně dostali. Závod se poté s prvním zastávkami v boxech začal stávat mírně nepřehledným a hlavně pořadí se neustále měnilo. Do toho přišlo několik kolizí a odstoupení. Pozitivní bylo, že Alonso dokázal jezdit i na starších pneumatikách velmi dobré časy a to položilo základ pro jeho vítězství. Massa trochu ztrácel, ale to bylo způsobeno zejména tím, že musel o pozice více bojovat s ostatními soupeři, což jej zpomalovalo. Ve chvíli, kdy měl v závěru závodu vedoucí Alonso za sebou Vettela, který musel ještě jednou pro měkkou sadu pneumatik, byly naděje na vítězství pro Ferrari už opravdu maximální. A skutečně se to podařilo. Vettel zajel do boxů, následně stíhal Hamiltona a Raikkonena před sebou, ale už je nedokázal předjet. Zato Alonso mohl již relativně kontrolovat situaci a zpomalit na cestě za svým vítězstvím. Massa v závěru závodu díky pozdnímu pitstopu di Resty povyskočil na šesté místo a připsal jak pro sebe tak pro tým další důležité body.

2012 - Tragédie této GP možná např. není ani tak v tom, že Felipe Massa opět nebodoval (jeho 0 po třech závodech je velmi smutný údaj), jako to, že ztratil jen cca 5 vteřin na devátého Alonsa. Na devátého Alonsa, ačkoliv ten z devátého místa startoval a do této GP se zdálo, že závodní tempo je u Ferrari lepší než to kvalifikační. A nic na tom nemůže změnit ani jeden malý Alonsův výlet mimo trať. Felipe Massa se opět nedostal do poslední části kvalifikace (dvanácté místo) a je otázka, zda nás může těšit, že těsně před ním skončil Sebastian Vettel Závod byl zpočátku velmi nudný, to se v průběhu děje změnilo a nakonec byl pohled na závodní trať velmi zajímavý, když jsme mohli pozorovat velký počet předjížděcích manévrů a soubojů. Mrzel nás výpadek Michaela Schumachera (shodou okolností jediný výpadek v této GP) a velmi nás těšilo první vítězství Nica Rosberga s Mercedesem.

2011 - GP Činy roku 2011 byla vcelku zajímavá a to ačkoliv první třetina závodu byla značně uspávající, zato s prvními zastávkami v boxech se něco zlomilo a napětí se rozjelo. Jezdci na špici startovního pole měly jiné strategie a to dalo prostor pro řadu předjížděcích manévrů. Bylo velkou škodu, že Massa i Alonso většinou tahali za kratší konec provazu, byť i oni dokázali předjet své soupeře. Většinou to bylo, ale až za moc velkou cenu – ztráta času a opotřebení pneumatik. Zastávky v boxech též nebyly u Ferrari zrovna optimální. Alonso při první ztratil velmi mnoho času a Massa u poslední přejel bílou čáru ohraničující výjezd z boxů od trati, mohl proto být jen rád, že to vedení závodu neřešilo. Zajímavou akci v boxech předvedl i Button, když zajel do Vettelova stání, zdržel hlavně sebe, ale i Vettela. GP Číny vyhrál Hamilton a o první body obral Vettela.

2010 - Už samotný start do velké ceny byl velmi zajímavý. Bohužel negativně pro Ferrari. Fernando Alonso neudržel své nervy na uzdě a předčasně odstartoval. Za to pak sklidil očekávaný trest v podobě průjezdu boxovou uličkou. O osudu závodu rozhodlo především počasí a schopnost jezdců vyrovnat se s stavem povrchu závodní trati. Někteří jezdci k výměnám pneumatik přistupovali vlažně, zejména Button a Rosberg na tom vydělali. Většina startovního pole však jezdila měnit pneumatiky velmi často. Massa byl v boxech čtyřikrát, stejně Hamilton i Alonso nebo Schumacher. Hamilton zlobil a to i přesto, že měl již z předchozí velké ceny varování za své chování na trati. A co u Ferrari? Nedařilo se, ale vzhledem k okolnostem to bylo ještě více než dobré. Alonso přišel o další motor, ulil start a strategicky proti většině ostatních nic moc nezískal. Přesto se dokázal vyrovnat s nepříznivým vývojem závodu a vybojoval skvělé čtvrté místo. Massa doplatil na zastávky v boxech, dvakrát musel čekat na předchozí odbavení Alonsa. Zejména to jak předjel Alonso Massu v nájezdu do boxů v 19.kole bylo s ohledem na pohodu v týmu a vztah mezi oběma jezdci velmi jedovaté a zbytečné. Massa se přesto nažil bojovat, ale nebyl zdaleka tak úspěšný jako Alonso. V závěru závodu potěšil jeho souboj se Schumacherem. První velký útok Schumacher s přehledem a jistotou starého mazáka odvrátil, ale druhý útok, který přišel v předposledním kole už Schumacher neubránil a Massovi podlehl. Jenson Button díky své spolehlivé jízdě opět slavil triumf (podobně jako v Austrálii). Na druhém místě dojel Hamilton. Třetí byl Rosberg, který se v závěru závodu ubránil dotírajícímu Alonsovi. Massa dojel devátý a získal dva mistrovské body. Poslední bod získal za desáté místo Schumacher.

2009 - Vítězství si z Číny odvezl Sebastian Vettel, který opět ukázal svou genialitu na vodě a zbytek startovního pole porazil rozdílem třídy. Dokázal, že i s autem s obyčejným difuzorem lze vyhrát. A zatímco se chystal odjezd safety caru z trati a první ostré kolo závodu, Raikkonen hlásil týmu problémy s motorem. Přes některé světlé chvilky a dobré reakce si Kimi z Číny neodvezl ani jeden bod. Chyběla rychlost a ostatním soupeřům se kupodivu nechtělo moc z trati ven. Velkým úspěchem alespoň bylo, že poprvé v sezóně dokončil závod, resp. řádně odjel všechna kola závodu. Massa předvedl mnohem sympatičtější výkon. Během pár kol se dostal o hodně míst dopředu, když se v prvním kole dostal mimo trať. Felipe Massa závodil až do dvacátého kola. V další safety car fázi se jeho Ferrari F60 rozhodlo, že už další jízdu v dešti nebude tolerovat a zastavilo se. Vyhlídky na první opravdu dobrý výsledek Ferrari a první mistrovské body tak vzaly velmi rychle za své.

2008 - GP Číny byla jednou velkou nudnou přehlídkou. Ano, předjíždělo se, ale úplně někde jinde než by si fanoušci Scuderie Ferrari. Start bez jakékoliv zápletky, taktéž následný vývoj, překvapil snad jen defekt levého předního kola vozu H.Kovalainena a pak docela zbrklé předjetí Raikkonena Massou, které mohlo být přeci jen trochu lépe herecky zvládnuto. V předposlední velké ceně sezóny zvítězil Hamilton před Massou a Raikkkonenem.

2007 - Ano, konečně došlo i na Hamiltona a ten svou hrubou chybou dal šanci a naději Kiminu Raikkonenovi a Fernandovi Alonsovi bojoval o titul v poslední velké ceně tohoto roku. O výsledku závodu rozhodla chyba Hamitlona v nájezdu do boxů, na absolutně sjetých pneumatikách se neudržel na asfaltu a skončil v únikové zóně. Vyhrál Raikkonen, druhý byl Alonso a třetí Massa.

2006 - Ve chvíli kdy Michael Schumacher potřeboval bezpodmínečně porazit Alonsa se počasí rozhodlo připravit vlhké překvapení. Jediné štěstí bylo to, že v neděli už pršelo jen minimálně a ještě ke všemu se správnou chvíli. A vlastně těch „šťastných“ chvilek bylo více – když udělal Renault taktickou chybu s výměnou pneu, když zkazil Alonsův pit stop, když Fisichella nevyřadil Michaela... Renault si mohl gratulovat, že aspoň ta týmová režie mu vyšla, protože jinak si závod prohráli fakticky sám. Schumacher svým vítězstvím nakročil k zisku dalšího titulu.

2005 - Nudný závod který byl párkrát napínavý – pár soubojů a havárií. Michael Schumacher nechť děkuje bohům, panu Tilkemu a čínským stavebním dělníkům... to jak se potkal s Albersem vypadalo dost ostře, těžko povědět kdo byl na vině. Přesednutí do náhradního auta, start z boxů, o dvě sekundy pomalejší časy na kolo než Monteiro (i když měl lehčí auto) a následný infarkt pneumatik, které ztratily přilnavost a Michael šel v průběhu Safety car fáze mimo trať. Konec......a už jen sledovat, jestli dojede Montoya...a on nedojel. Rubens musel zastoupit Michaela, ale skončilo to letos již klasicky, chvíli se držel před Weberem, Buttonem a Coulthardem. Časem mu však odcházely pneumatiky i brzdy. No a také body, které se za dvanácté místo opravdu neberou.

2004 - Čína se připravovala na cirkus Formule 1 už delší dobu, základem bylo vybudování úplně nového okruhu v Shanghai. Na okruhu vyrostlo mnoho velkých tribun pro 150 000 diváků, je otázkou kolik lidí by první rok přišlo, kdyby nebyla větší část určená pro sponzory. Michael Schumacher se už od pátku trápil s problémovým software ve svém voze. A když Michael nedokončil kvalifikaci kvůli své chybě nebo vinou výpadku traction control, zdálo se, že už si svou porci smůly vybral. Navíc Rubens Barrichello získal pole position, tak Michaelův výpadek nemusel až tak bolet. Závod začal celkem bezproblémově, až na Michaela Schumachera, který startoval z boxů, a Oliviera Panise, který zaspal na startu. Prvním napínavým momentem byla lehká kolize Massy a Coultharda, který ve snaze o Felipeho předjetí najel do jeho zádě. Nenudil se ani Michael, při předjíždění Kliena se jejich vozy vzájemně dotkly, Christian musel odstoupit, Michael pokračoval. Michael pak ještě předvedl krásné hodiny a defekt pneumatiky. Defekt pneumatiky postihl také Coultharda (David své dnešní destruction derby zakončil kolizí s Ralfem Schumacherem, po které Ralf zajel již jen do boxů a odstoupil, David tak zkazil Ralfovi skvěle rozjetý závod, ve kterém se vracel na závodní trať po své těžké havárii v Indinanapolis) a celé kolo upadlo Brunnimu. Co je ale důležitější, je to, že Rubens Barrichello předvedl bezchybný výkon a dojel si pro své druhé vítězství v roce 2004, kterým si také zajistil titul vicemistra F1 pro rok 2004. Měl z toho velkou radost a na pódiu nenechal na Lucovi Montezemolovi ani jednu nit suchou.

POSTAVENÍ NA STARTU

1/ L. Hamilton

2/ S. Vettel
3/ V. Bottas

4/ K. Räikkönen
5/ D. Ricciardo

6/ F. Massa
7/ N. Hulkenberg

8/ S. Perez
9/ D. Kvyat

10/ L. Stroll
11/ C. Sainz

12/ K. Magnussen
13/ F. Alonso

14/ M. Ericsson
15/ S. Vandoorne

16/ M. Verstappen
17/ E. Ocon

18/ A. Giovinazzi
19/ R. Grosjean

20/ J. Palmer


PRŮBĚH ZÁVODUPalmer - start z pit
START
Ferrari – dobře
1
Stroll – mimo trať – out
1
virtual safety car
1
Hamilton – Vettel – Botas – Ricciardo – Kvyat
3
Vettel – pit
4
Restart
5
Giovinazzi – out
5
Safety car
6
Räikkönen – pit
7
Hamilton – Ricciardo – Räikkönen – Verstappen – Bottas – Vettel
8
Restart
18
Vandoorme – pit – out
20
Vettel – Räikkönen
22
Vettel – Ricciardo
28
Vettel – Verstappen
34
Vettel – pit
35
Alonso – out
36
Hamilton – Räikkönen – Vettel – Verstappen – Ricciardo
39
Räikkönen – pit
42
Räikkönen - Sainz


CÍL Hamilton - Vettel - Verstappen - Ricciardo - Räikkönen - Bottas - Sainz - Magnussen - Perez - Ocon - Grosjean - Hulkenberg - Palmer - Massa - Ericsson
Související články

Hodnocení článku

-2 -1 0 1 2 Kliknutím na obrázek provedete hlasování

Diskuze k článku

prozatím nejsou žádné příspěvky


© 2002 CzechFerrari.cz | This website has no affiliation with Ferrari S.p.A., Scuderia Ferrari or what so ever. All copyrights, trademarks and logos belongs to their respective owners